Nominalizările Premiilor Oscar 2012

6

Nominalizările pentru cea de-a 84-a ediție a Premiilor Academiei au fost anunțate astăzi, iar unele dintre peliculele alese sunt surprinzătoare. Filmul „The Artist”, care aduce un omagiu epocii de aur a Hollywood-ului, este prezent în majoritatea categoriilor, pe când „Extremely Loud and Incredibly Close” a fost singura peliculă la care s-au auzit urale din sală. Acum trebuie să așteptâm până la decernare să vedem dacă vom avea parte de răsturnări de situație sau dacă preferații lumii cinematografice vor pleca acasă cu Oscarul.

Cel mai bun film:

„War Horse” – Steven Spielberg
The Artist – Thomas Langmann
„Moneyball” – Michael De Luca și Rachael Horovitz
The Descendants – Jim Burke, Alexander Payne și Jim Taylor
The Tree of Life – nominalizații nu au fost determinați încă
Midnight in Paris – Letty Aronson, Stephen Tenenbaum și Jaume Roures
The Help – Chris Columbus, Michael Barnathan și Brunson Green
Hugo – Graham King și Timothy Headington
Extremely Loud and Incredibly Close – Scott Rudin

Cel mai bun actor în rol principal:

Demian Bichir – „A Better Life
George Clooney – „The Descendants
Jean Dujardin – „The Artist
Gary Oldman – „Tinker Tailor Soldier Spy
Brad Pitt – „Moneyball”

Cel mai bun actor în rol secundar:

Keneth Branah – „My Week With Marilyn
Jonah Hill – „Moneyball”
Nick Nolte – „Warrior”
Christopher Plummer – „Beginners
Max von Sydow – „Extremely Loud and Incredibly Close

Cea mai bună actriță în rol principal:

Glenn Close – „Albert Nobbs”
Viola Davis – „The Help
Rooney Mara – „The Girl With the Dragon Tattoo
Meryl Streep – „The Iron Lady”
Michelle Williams – „My Week With Marilyn

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Jessica Chastain – „The Help
Bérénice Bejo   – „The Artist
Melissa McCarthy – „Bridesmaids
Janet McTeer – „Albert Nobbs”
Octavia Spencer –„The Help

Cel mai bun film animat:

„A Cat in Paris” – Jean-Loup Felicioli și Alain Gagnol
„Chico and Rita” – Fernando Trueba și Javier Mariscal
Kung Fu Panda 2 – Jennifer Yuh Nelson
Puss in Boots – Chris Miller
Rango– Gore Verbinski

Cea mai bună regie artistică:

The Artist – Design: Laurence Bennett; Decorarea platoului de filmare: Robert Gould
„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” – Design: Stuart Craig; Decorarea platoului de filmare: Stephenie McMillan
Hugo” – Design: Dante Ferretti; Decorarea platoului de filmare: Francesca Lo Schiavo
Midnight in Paris” – Design: Anne Seibel; Decorarea platoului de filmare: Hélène Dubreuil
„War Horse” – Design: Rick Carter; Decorarea platoului de filmare: Lee Sandales

Cea mai bună cinematografie:

The Artist” – Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo”  – Jeff Cronenweth
Hugo” – Robert Richardson
The Tree of Life” – Emmanuel Lubezki
„War Horse” – Janusz Kaminski

Cele mai bune costume:

„Anonymous” – Lisy Christl
The Artist” – Mark Bridges
Hugo” – Sandy Powell
Jane Eyre” – Michael O’Connor
„W.E.” – Arianne Phillips

Cea mai bună regie:

Michel Hazanavicius– „The Artist
Alexander Payne – „The Descendants
Martin Scorsese – „Hugo
Woody Allen – „Midnight in Paris
Terrence Malick– „The Tree of Life

Cel mai bun documentar (lungmetraj):

„Hell and Back Again” – Danfung Dennis and Mike Lerner
„If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front” – Marshall Curry și Sam Cullman
„Paradise Lost 3: Purgatory” – Joe Berlinger și Bruce Sinofsky
Pina” – Wim Wenders și Gian-Piero Ringel
„Undefeated” – TJ Martin, Dan Lindsay și Richard Middlemas

Cel mai bun documentar (scurtmetraj):

„The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement” – Robin Fryday și Gail Dolgin
„God Is the Bigger Elvis” – Rebecca Cammisa și Julie Anderson
„Incident in New Baghdad” – James Spione
„Saving Face” – Daniel Junge și Sharmeen Obaid-Chinoy
„The Tsunami and the Cherry Blossom” – Lucy Walker și Kira Carstensen

Cea mai bună editare:

The Artist – Anne-Sophie Bion și Michel Hazanavicius
The Descendants” – Kevin Tent
The Girl with the Dragon Tattoo” – Kirk Baxter și Angus Wall
Hugo” – Thelma Schoonmaker
„Moneyball” – Christopher Tellefsen

Cel mai bun film străin:

„Bullhead” – Belgia
„Footnote” – Israel
„In darkness” – Polonia
„Monsieur Lazhar” – Canada
„A separation” – Iran

Cel mai bun machiaj:

Albert Nobbs” – Martial Corneville, Lynn Johnston și Matthew W. Mungle
„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2″ – Nick Dudman, Amanda Knight și Lisa Tomblin
„The Iron Lady” – Mark Coulier și J. Roy Helland

Cea mai bună coloană sonoră:

The Adventures of Tintin – John Williams
The Artist – Ludovic Bource
Hugo” – Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy” – Alberto Iglesias
„War Horse” – John Williams

Cel mai bun cântec original:

„Man or Muppet” din “The Muppets” – Muzică și versuri de Bret McKenzie
„Real in Rio” din “Rio” – Muzică de Sergio Mendes și Carlinhos Brown, Versuri de Siedah Garrett

Cel mai bun scurtmetraj de animație:

„Dimanche/Sunday” – Patrick Doyon
„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” – William Joyce și Brandon Oldenburg
„La Luna” – Enrico Casarosa
„A Morning Stroll” – Grant Orchard și Sue Goffe
„Wild Life” – Amanda Forbis și Wendy Tilby

Cel mai bun scurtmetraj (acțiune):

„Pentecost” – Peter McDonald și Eimear O’Kane
„Raju” – Max Zähle și Stefan Gieren
„The Shore” – Terry George și Oorlagh George
„Time Freak” – Andrew Bowler și Gigi Causey
„Tuba Atlantic” – Hallvar Witzø

Cea mai bună editare de sunet:

Drive” – Lon Bender și Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo” – Ren Klyce
Hugo – Philip Stockton și Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon” – Ethan Van der Ryn and Erik Aadah
War Horse” – Richard Hymns și Gary Rydstrom

Cea mai bună mixare audio:

The Girl with the Dragon Tattoo – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce și Bo Persson
Hugo” – Tom Fleischman și John Midgley
„Moneyball” – Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco și Ed Novick
Transformers: Dark of the Moon” – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush și Peter J. Devlin
„War Horse” – Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson și Stuart Wilson

Cele mai bune efecte speciale:

„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2″ – Tim Burke, David Vickery, Greg Butler și John Richardson
Hugo” – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman și Alex Henning
Real Steel” – Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor și Swen Gillberg
Rise of the Planet of the Apes” – Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White și Daniel Barrett
Transformers: Dark of the Moon – Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler și John Frazier

Cel mai bun scenariu original:

Michel Hazanavicius – „The Artist
Kristen Wiig și Annie Mumolo – The Bridesmaids
J.C. Chandor – Margin call
Woody Allen – „Midnight in Paris
Asghar Farhadi – „A Separation”

Cel mai bun scenariu adaptat:

Alexander Payne, Nat Faxon și Jim Rash – The Descendants
Jean Logan –Hugo
George Clooney, Grant Heslov și Beau Willimon – „Ides of March”
Steven Zaillian și Aaron Sorkin- „Moneyball”
Bridget O’Connor și Peter Straughan – Tinker Tailor Soldier Spy

6 COMENTARII

  1. sunt total dezamagita de nominalizari..drive e un film de geniu..bridesmaids un film foarte stupid,o comedie interesanta ar fi fost crazy,stupid love.ar fi multe de spus…ce’i drept nu am vazut toate filmele dar pana la decernare am timp,revin atunci cu un comentariu pe masura!!

  2. Cum e o diferență mare între lansarea unui film și momentul în care apare varianta pe DVD, nu am văzut multe filme din listă.
    Sper ca Martin Scorsese să ia un Oscar. 🙂

  3. The Adventures of Tintin trebuia nominalizat si la cel mai bun film animat, nu doar la cea mai buna coloana sonora.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.