Castigatorii premiilor BAFTA 2012

2

Gala de decernare a premiilor Academiei Britanice de Film si Televiziune a avut loc in seara de duminica, 12 februarie, la Royal House Opera din Londra. The Artist a castigat sapte premii, pentru Cel mai bun film, Cel mai bun regizor (Michel Hazanavicius), Cel mai bun scenariu original (Michel Hazanavicius), Cel mai bun actor in rol principal (Jean Dujardin), Cea mai buna coloana sonora, Cea mai buna imagineCele mai bune costume . The Artist era favoritul galei, cu 11 nominalizari. Tinker Tailor Soldier Spy a castigat doua premii, pentru Cel mai bun film britanic si Cel mai bun scenariu adaptat, in timp ce La Piel Que Habito, regizat de Pedro Almodovar, a luat premiul pentru Cel mai bun film strain.

Meryl Streep a castigat la categoria Cea mai buna actrita in rol principal, pentru prestatia sa din The Iron Lady. La categoria Cel mai bun actor in rol secundar, premiul i-a revenit lui Cristopher Plummer (Beginners), in timp ce Olivia Spencer (The Help) a fost desemnata Cea mai buna actrita in rol secundar. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II a castigat la categoria Cele mai bune efecte speciale, iar Rango a fost desemnat Cel mai bun film de animatie. Rising Star Award – singura categorie din competitie decisa prin votul publicului – i-a revenit lui Adam Deacon (Anuvahood, Everywhere and Nowhere).

Premiul Academy Fellowship i-a revenit lui Martin Scorsese, iar premiul BAFTA pentru intreaga cariera i-a fost inmanat lui John Hurt.

Va prezint mai jos lista completa a castigatorilor:

Cel mai bun film

The Artist – castigator
The Descendants
Drive
The Help
Tinker Tailor Soldier Spy

Cel mai bun film britanic

Tinker Taylor Soldier Spy – castigator
My Week with Marilyn
Senna
Shame
We Need to Talk About Kevin

Cel mai bun regizor

Michel HazanaviciusThe Artist – castigator
Nicolas Winding Refn – Drive
Martin Scorsese – Hugo
Tomas Alfredson – Tinker Taylor Soldier Spy
Lynne Ramsay – We Need to Talk About Kevin

Cel mai bun actor in rol principal

Jean DujardinThe Artist – castigator
Brad Pitt – Moneyball
Gary Oldman – Tinker Taylor Soldier Spy
George Clooney – The Descendants
Michael Fassbender – Shame

Cea mai buna actrita in rol principal

Meryl StreepThe Iron Lady – castigatoare
Berenice Bejo – The Artist
Michelle Williams – My Week with Marilyn
Tilda Swinton – We Need to Talk About Kevin
Viola Davis – The Help

Cel mai bun actor in rol secundar

Christopher PlummerBeginners – castigator
Jim Broadbent – The Iron Lady
Jonah Hill – Moneyball
Kenneth Branagh – My Week with Marilyn
Philip Seymour Hoffman – The Ides of March

Cea mai buna actrita in rol secundar

Octavia SpencerThe Help – castigatoare
Carey Mulligan – Drive
Jessica Chastain – The Help
Judi Dench – My Week with Marilyn
Melissa McCarthy – Bridesmaids

Cel mai bun documentar

Senna – castigator
George Harrison: Living in the Material World
Project Nim

Cel mai bun debut britanic

Tyrannosaur – Paddy Considine (regizor), Diarmid Scrimshaw (producator) – castigator
Attack The Block – Joe Cornish (regizor/scenarist)
Black Pond – Will Sharpe (regizor/scenarist), Tom Kingsley (regizor), Sarah Brocklehurst (producator)
Coriolanus – Ralph Fiennes (regizor)
Submarine – Richard Ayoade (regizor/scenarist)

Cel mai bun film strain

La Piel Que HabitoSpania – castigator
Incendies (Canada)
Pina (Germania)
Potiche (Franta)
A Separation (Iran)

Cel mai bun film de animatie

Rango – castigator
The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn
Arthur Christmas

Cel mai bun scenariu original

The ArtistMichel Hazanavicius – castigator
Bridesmaids – Annie Mumolo, Kristen Wiig
The Guard – John Michael McDonagh
The Iron Lady – Abi Morgan
Midnight In Paris – Woody Allen

Cel mai bun scenariu adaptat

Tinker Tailor Soldier SpyBridget O’Connor, Peter Straughan – castigator
The Descendants – Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
The Help – Tate Taylor
The Ides Of March – George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball – Steven Zaillian, Aaron Sorkin

Cea mai buna coloana sonora

The ArtistLudovic Bource – castigator
The Girl With The Dragon Tattoo – Trent Reznor, Atticus Ross
Hugo – Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy – Alberto Iglesias
War Horse – John Williams

Cea mai buna imagine

The ArtistGuillaume Schiffman – castigator
The Girl With The Dragon Tattoo – Jeff Cronenweth
Hugo – Robert Richardson
Tinker Tailor Soldier Spy – Hoyte van Hoytema
War Horse – Janusz Kaminski

Cel mai bun montaj

SennaGregers Sall, Chris King – castigator
The Artist – Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
Drive – Mat Newman
Hugo – Thelma Schoonmaker
Tinker Tailor Soldier Spy – Dino Jonsater

Cea mai buna scenografie

Hugo – Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo – castigator
The Artist – Laurence Bennett, Robert Gould
Harry Potter And The Deathly Hallows – Part 2 – Stuart Craig, Stephenie McMillan
Tinker Tailor Soldier Spy – Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald
War Horse – Rick Carter, Lee Sandales

Cele mai bune costume

The Artist – Mark Bridges – castigator
Hugo – Sandy Powell
Jane Eyre – Michael O’Connor
My Week With Marilyn – Jill Taylor
Tinker Tailor Soldier Spy – Jacqueline Durran

Cel mai bun sunet

Hugo – Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley – castigator
The Artist – Nadine Muse, Gérard Lamps, Michael Krikorian
Harry Potter And The Deathly Hallows – Part 2 – James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson, Adam Scrivener
Tinker Tailor Soldier Spy – John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths, Andy Shelley
War Horse – Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Richard Hymns

Cele mai bune efecte speciale

Harry Potter And The Deathly Hallows – Part 2 – Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery – castigator
The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn – Jamie Beard, Joe Letteri, Keith F. Miller, Wayne Stables
Hugo – Alex Henning, Rob Legato, Ben Grossmann, Joss Williams
Rise Of The Planet Of The Apes – Daniel Barrett, Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White
War Horse – Ben Morris, Neil Corbould

Cel mai bun machiaj/cea mai buna coafura

The Iron Lady – Mark Coulier, J. Roy Helland, Marese Langan – castigator
The Artist – Julie Hewett, Cydney Cornell
Harry Potter And The Deathly Hallows – Part 2 – Nick Dudman, Amanda Knight, Lisa Tomblin
Hugo – Morag Ross, Jan Archibald
My Week With Marilyn – Jenny Shircore

Cel mai bun scurtmetraj animat

A Morning Stroll – castigator
Abuelas
Bobby Yeah Robert Morgan

Cel mai bun scurtmetraj fictiune

Pitch Black Heist – castigator
Chalk
Mwansa The Great
Only Sound Remains
Two And Two

sursa.

2 COMENTARII

  1. Multe premii acordate au fost mai mult de consolare pt. ca la oscar sunt sigur ca multi din aceasta lista nu vor castiga.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.