Scurtmetrajele nominalizate la Festivalul International de Film Independent ANONIMUL 2012

0

Organizatorii Festivalului International de Film Independent ANONOMUL, ce se va desfasura in perioada 6 – 12 august 2012, la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii, au anuntat titlurile din competitia de scurtmetraj, cu doua categorii: fictiune si animatie. Peste 300 de scurtmetraje de fictiune si animatie din 37 de tari au fost inscrise in cadrul acestei competitii, iar selectia a fost realizata de criticul de film Irina-Margareta Nistor.

In competitie au fost incluse 30 de scurtmetraje de fictiune si 20 de scurtmetraje de animatie. Filmele romanesti are au intrat la sectiunea de scurtmetraje fictiune sunt urmatoarele:

Gobbel (regia: Raluca David)
Tenis (regia: Vladimir Dembinski)
Reuniune de familie (regia: Florina Dumitrache)
Merry Zombie Christmas (regia: Victor Dumitrovici)
Cutia (regia: Mircea Ghimbortz Ghinescu)
Un alt Craciun (regia: Tudor Giurgiu)
Coming Soon (regia: Jamil Hendi)
Orizont (regia: Paul Negoescu)
Pui, cartofi prajiti si-o Cola (regia: Emanuel Parvu)
Cement mixer (regia: Liviu Sandulescu)
Chefu’ (regia: Adrian Sitaru).

La sectiunea de scurtmetraj animatie a fost inclus un singur film romanesc: Tipatul (regia: Sebastian Cosor).

Mai jos puteti vedea lista completa a scurtmetrajelor selectate in cadrul Festivalului International de Film Independent ANONOMUL:

Competitie scurtmetraje fictiune

The Threefold Life of Man (regia: Johan Andren, Suedia / Germania)
Barbie (regia: Ali Asgari, Iran)
Five Six Seven Eight! (regia: Felipe Bustos Sierra, Scotia)
Violeta, la cortesana / Violet, the Courtesan (regia: David Casals-Roma, Spania)
Gobbel (regia: Raluca David, Romania)
Tenis / Tennis (regia: Vladimir Dembinski, Romania)
Sacha the Bear (regia: Henri Desaunay, Franta)
La mirada perdida / The Missing Look (regia: Damian Dionisio, Argentina)
Reuniune de familie / Family Reunion (regia: Florina Dumitrache, Romania)
Merry Zombie Christmas (regia: Victor Dumitrovici)
Jellyfish (regia: Gabriela Dworecki, Anglia)
The Dolphin – Skin City (regia: Pierre Gaffie, Franta)
Cutia / The Box (regia: Mircea Ghibortz Ghinescu, Romania)
Un alt Craciun (regia: Tudor Giurgiu, Romania)
Coming Soon (regia: Jamil Hendi, Romania)
Outland (regia: Adina Istrate, Marea Britanie / Romania)
Fulgenzio (regia: Aldo Iuliano, Italia)
Por Michael Jackson entre otros / For Michael Jackson Among Others (regia: Pablo Alvarez Lopez, Spania)
Orizont / Horizon (regia: Paul Negoescu, Romania)
Rodendan / Birthday (regia: Petar Oreskovic, Croatia)
Eclissi di fine stagione / End of Season Eclipse (regia: Vito Palmieri, Italia)
Pui, cartofi prajiti si-o Cola / Chicken, Fries and a Coke (regia: Emanuel Parvu, Romania)
Los aviones que se caen / Falling Planes (regia: Mario Piredda, Cuba)
Abgestempelt / Punched (regia: Michael Rittmansberger, Austria)
Cement mixer (regia: Liviu Sandulescu, Romania)
Chefu’ / House Party  (regia: Adrian Sitaru, Romania)
O Ultimo Jokenpo / The Last Rock Paper Scissors (regia: Chris Tex, Brazilia)
Quien es Florinda Bolkan? / Who is Florinda Bolkan? (regia: Ruben Torrejon, Spania)
Second Wind (regia: Sergey Tsyss, Rusia)
Lintureki / Bird Flight (regia: Marjo Viitala, Finlanda)

Competitie scurtmetraj animatie

Dobro, Pienko i Prawda / The Good, the Beauty and the Truth (regia: Balbina Bruszewska, Polonia)
Tipatul / The Scream (regia: Sebastian Cosor, Romania)
Felin Heli. Hefin and Als (regia: Chris Daykin, Sri Lanka)
Por que desaparecieron los dinosaurios? (regia: Esau Dharma, Mar Delgado, Spania)
Cara de luna / Moonface (regia: Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll, Spania)
Tender Clouds (regia: Eoghan Dunne, Irlanda)
El arbol umdoni / The Umidoni Tree (regia: Caesar Desmond Fernandez, Spania)
Pirate Pals (regia: Marius Fietzek, Germania)
Trapped (regia: Katherine Goellner, SUA)
La obscuridad te habla / Darkness Speaks to You (regia: Arturo Jauregui, Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez, Mexic)
Wallflower Tango (regia: Wolfram Kampffmeyer, Germania)
A Shadow of Blue (regia: Carlos Lascano, Franta)
Rupturas deliciosas / Delicious Breakups (regia: Frank Morales, Spania)
Happy Cattle (regia: Nadine Muller, Germania)
Immerfort / Evermore (regia: Christopher Nagel, Germania)
Breath Dance (regia: Stuart Pound, Anglia)
A paedophile (regia: Nacho Rodriguez, Spania)
Suspended Animation (regia: Cam Rossiter, Australia)
Quem e este chapeu? / Who’s This Hat? (regia: Joana Toste, Portugalia)
This Thirst (regia: Francois Vogel, Franta)

sursa.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.