Festivalul de Film Timishort 2012 are loc intre 3 – 6 mai

0

In perioada 3 – 6 mai 2012, la Cinema Timis si Aula BCUT din Timisoara va avea loc Festivalul de Film Timishort 2012. In Competitia internationala a acestui festival vor concura 24 de scurtmetraje apartinand unor cineasti tineri din toata lumea. Juriul este format din Ana David (Portugalia), Cristi Iftime (Romania), Radu Jude (Romania), Elad Keidan (Israel) si Krzysztof Sienkiewicz (Polonia). In competitie sunt incluse si doua filme romanesti: E dreptul lui sa tipe! (regia: Vlad Petri) si Gutuiul japonez (regia: Mara Trifu).

Andrei Rus, selectionerul Timishort 2012, declara ca “selectia din acest an este eterogena si multe filme sunt greu de inclus intr-o categorie, fiindca se afla la granita dintre genuri cinematografice. De la film-reportaj la film non-fictional, de la animatii la filme cu papusi, dar si musicaluri, comedii romantice sau teenage drama, filmele intrate in acest an in competitie arata clar ca nu a existat niciun fel de discrimare in functie de genul cinematografic abordat”.

Va prezint mai jos lista filmelor care concureaza la Competitia internationala a Timishort 2012:

Ambitious (regia: Ainur Askarov, Rusia) – 21 minute
Benchseat (regia: Anna Mastro, SUA) – 16 minute
Cafe Regular, Cairo (regia: Ritesh Batra, Egipt, India) – 11 minute
Construyendo America (regia: Juan Pena, Spania) – 14 minute
Design (regia: Mihkel Reka, Estonia) – 7 minute
Die frau des Fotografen (regia: Karsten Krause, Philip Whitman, Germania) – 29 minute
E dreptul lui sa tipe! (regia: Vlad Petri, Romania) – 12 minute
Fireworks (regia: Giacomo Abbruzzese, Italia) – 22 minute
Fratelli (regia: Gabriel Abrantes, Alexandre Melo, Portugalia) – 20 minute
Graffitiger (regia: Libor Pixa, Republica Ceha) – 10 minute
Gutuiul japonez (regia: Mara Trifu, Romania) – 22 minute
Kurvo! ( regia: Sonja Tarovik, Croatia) – 25 minute
L’Ambassadeur et Moi (regia: Jan Czarlewski, Elvetia) – 16 minute
La Poesie de Kiyumi, La Broderie de Sayuru (regia: Satoru Sugita, Japonia) – 30 minute
Las Palmas (regia: Johannes Nyholm, Suedia) – 14 minute
Liberdade (regia: Gabriel Abrantes, Benjamin Crotty, Portugalia) – 16 minute
Mari Pepa (regia: Samuel Kishi, Mexic) – 18 minute
Mr. Badger (regia: Martin Maj, Karel Czech, Republica Ceha) – 23 minute
Nos Jours, absolument, doivent etre illumines (regia: Jean Gabriel Periot, Franta) – 22 minute
Notas de la efimero (regia: Chus Dominguez, Spania) – 28 minute
Porno Melodrama (regia: Romas Zabarankas, Lituania) – 30 minute
Rauschgift (regia: Peter Baranowski, Germania) – 22 minute
The Terrace (regia: Laura Horelli, Finlanda) – 24 minute
Uniformadas (regia: Irene Zoe Alameda, Spania) – 18 minute

sursa.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.