The Island (2005)
Actori: Ewan McGregor, Scarlett Johansson, Djimon Hounsou
Nu imi plac in general filmele de actiune. Toate au acelasi tipar: cateva impuscaturi, ceva efecte speciale, urmariri, explozii reusite pe final si gata! Ei, eu nu ma multumesc doar cu atat, iar The Island mi-a placut pentru ca aduce in plus o poveste buna si credibila. Filmul a fost apreciat si de critici si a primit 3 nominalizari pentru cel mai bun film S.F. si cel mai bun sunet.
Undeva in desertul american, mii de persoane au fost aduse intr-un laborator subteran, sub pretextul ca intregul pamant este contaminat iar ei sunt singurii supravietuitori. Viata lor aici trebuie traita dupa reguli stricte si sunt monitorizati 24 de ore din 24 de catre cercetatori. Singura speranta pe care o au cu totii e sa castige la loterie marele premiu: plecarea pe o insula idillica, ramasa
necontaminata. Lincon Six- Echo (Ewan McGregor) incepe sa puna sub semnul intrebarii tot ceea ce cercetatorii i-au spus si afla un adevar socant. Existenta lor este tinuta secreta de restul lumii, contaminarea nu a existat iar el si toti pe care ii cunoaste sunt de fapt mai valorosi morti decat vii. Impreuna cu Jordan Two Delta (Scarlett Johansson) incearca sa scape din laborator si sa supravietuiasca in lumea exterioara.
Regizorul fimului Michael Bay si-a pus amprenta pe multe filme bune cunoscute de voi: Armageddon, Bad Boys II, Tranformers. Va recomand filmul pentru ca e foarte antrenant si iti lasa in final impresia ca tot ce ai vizionat in cele 2 ore e posibil sa se intample in viitor.
Vizionati trailer:
Taguri
ARTICOLE SIMILARE:
PARERI SI COMENTARII
penibil, cum scapa ei fugind luati de mana cu o superarmata in urma lor, trebuia sa spui ca filmul nu este recomandat persoanelor peste 18 ani.
SPECIAL
Kate Beckinsale – eșecuri și reușite
Cunoscută la început pentru rolurile ei din filme de comedie și romantice, Kate Beckinsale a reușit să facă trecerea la acțiune prin rolul din pelicula „Underworld”, în anul 2003. Deși avea deja statutul de vedetă, asigurat prin participarea la producții precum „Pearl Harbour” și „Serendipity”, personajul vampirului Selene i-a asigurat recunoașterea de care avea nevoie [...]
Magia Melodiilor din Desene
Disney reprezinta o lume magica pentru majoritatea oamenilor. Poate inca mai simti acea bucurie cand iti aduci aminte de desene, poate inca mai revezi cate unul din cand in cand si poate inca te fascineaza lumea personajelor desenate acum multi ani. Se intampla uneori sa auzi din intamplare o melodie cunoscuta care sa-ti aduca aminte [...]
10 blockbustere in 2012
Dacă în anul 2011 a fost bătut recordul la categoria continuări cinematografice, respectiv numărul îngrijorător de 27, în 2012 sequel-urile și prequel-urile vor domina box office-ul, atât cel din România, cât și cel internațional. Multe dintre pelicule sunt așteptate cu sufletul la gură de către fani, dar vor fi întâmpinate cu scepticism de critici, pe [...]
Nominalizările Premiilor Oscar 2012
Nominalizările pentru cea de-a 84-a ediție a Premiilor Academiei au fost anunțate astăzi, iar unele dintre peliculele alese sunt surprinzătoare. Filmul „The Artist”, care aduce un omagiu epocii de aur a Hollywood-ului, este prezent în majoritatea categoriilor, pe când „Extremely Loud and Incredibly Close” a fost singura peliculă la care s-au auzit urale din sală. [...]
toate articoleleacum in cinematografe
- Man on a Ledge (2012)
- Contraband (2012)
- One for the Money (2012)
- Habemus Papam (2011)
- J. Edgar (2011)
- The Darkest Hour (2011)
- The Girl With The Dragon Tattoo (2011)
- La vida de los peces (2010)
- Carnage (2011)
- The Muppets (2011)
- Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)
- Happy, Happy (2010)
PICTORIALE SI FOTOGRAFII
Categorii speciale
- Filme din 2012
- Filme din 2011
- Filme de Razboi
- Filme cu sau despre Dans
- Filme de vazut cu Prietena
- Inspirate dintr-o intamplare adevarata
COMENTARII RECENTE
- Izuluka a comentat la
Ultimul sezon din House - Izuluka a comentat la
Portrete de Oscar - Andreea Panoiu a comentat la
Câștigă bilete la The Light Cinemas - Fan SF a comentat la
Ghicește filmul (50) - maria a comentat la
Ultimul sezon din House
Un scenariu bine elaborat, “plot-ul” filmului este mai mult decat promitator. Face parte din categoria genurilor de filme care atrag, combinatia de thriller/actiune cu elemente de SF e mai mult decat satisfacatoare pentru publicul cinefil.M-a surprins Scarlett Johansson, careia i s-a potrivit de minune rolul. In concluzie nu este o copie a altor filme de acest gen, de aceea il recomand, la capitolul creativitate Michael Bay a reusit sa impresioneze cu productia sa.