18-24 nov:RecomandăriTV

0

Nu vă gândiți că dacă a venit sfârșitul de săptămână, televiziunea oferă foarte multe motive de bucurie… Din păcate, pare-se că nu vom fi în posibilitatea de a fi prea pretențioși în materie de filme. Recomandarea persoanala vine pentru “Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl” și “Into the Blue“. Cel din urmă nu este o capodoperă, nici pe departe, însă îți asigură câteva momente bune. A nu se uita “Black Hawk Down“. O listă completă, de unde puteți face selecții proprii, în cele ce urmează.

Vineri, 18 noiembrie

07:30/ PRO Cinema, Angel 2007 (Romola Garai , Charlotte Rampling): Dramă, Romantic [ o nominalizare Berlin ]

10:00/ PRO TV, Le grand blond avec une chaussure noire 1972 (Pierre Richard, Jean Rochefort): Comedie, Thriller [ un premiu şi o nominalizare Berlin ]

14:00/ PRO TV, It Could Happen to You 1994 (Nicolas Cage, Bridget Fonda): Comedie, Romantic

16:00/ Prima TV, The Bike Squad 2005 (Braden Parkes, Emily Petta): Comedie

17:10/ MGM, Hoosiers 1986 (Gene Hackman, Dennis Hopper): Dramă, Sport [ 2 nominalizări Oscar + incă o nominalizare ]

18:30/ TVR 2, Un poco de chocolate 2008 (Héctor Alterio): Dramă

18:40 TV1000, Donnie Darko 2001 (Maggie Gyllenhaal): Dramă, Mister [ o nominalizare Sundance ]

20:00/ PRO Cinema, Mars Attacks! 1996 (Jack Nicholson, Glenn Close, Annette Bening, Pierce Brosnan, Danny DeVito, Sarah Jessica Parker): Comedie, SF

20:15 National TV, Into the Blue 2005 (Paul Walker, Jessica Alba): Acţiune, Aventuri

20:30/ TV1000, Heaven’s Gate 1980 (John Hurt, Christopher Walken, Kris Kristofferson): Dramă, Western [ o nominalizare Oscar + incă o nominalizare ]

22:00/ PRO Cinema, My First Mister 2001 (Leelee Sobieski, Albert Brooks): Dramă, Romantic

22:00/ TCM, After Hours 1985 (Griffin Dunne, Rosanna Arquette: Comedie, Thriller [ un premiu şi o nominalizare Cannes + incă 1 premiu/nominalizare ]

22:30/ Prima TV, Resident Evil 2002 (Milla Jovovich, Michelle Rodriguez): Horror, SF, Thriller

22:30/ National TV, Dark Blue 2002 (Kurt Russell, Ving Rhames): Dramă

23:00 Diva Universal, Perfect Plan 2010 (Emily Rose, Lucas Bryant, Jonathan Watton): Thriller

23:10/ TVR 1, The Picture of Dorian Gray 2005 (Branden Waugh, Josh Duhamel): Horror

00:30/ Kanal D,  Silent Fall 1994 (Richard Dreyfuss, Linda Hamilton, Liv Tyler): Dramă, Thriller [ o nominalizare Berlin ]

Sâmbătă, 19 noiembrie

13:00/ Diva Universal, Ice Dreams 2009 (Shelley Long, Jerry Stiller): Dramă, Romantic

13:00/ Prima TV, Princess Protection Program 2009 ((Selena Gomez, Demi Lovato): Comedie, Dramă

14:10/ TCM, Hooper 1978 (Burt Reynolds, Sally Field): Comedie [ o nominalizare Oscar ]

16:00/ TV1000,Shine 1996 (Geoffrey Rush): Dramă [ un premiu şi 6 nominalizări Oscar + alte 7 premii/nominalizări ]

16:00/ TCM, A Majority of One 1961 (Alec Guinness, George Takei): Aventuri [ 3 premii Globul de Aur + incă 1 premiu/nominalizare ]

20:00/ PRO Cinema, Secrets of an Undercover Wife 2007 (Shawnee Smith, Michael Woods): Dramă, Mister

20:30 Prima TV, Shall We Dance? 2004 (Richard Gere, Jennifer Lopez, Susan Sarandon): Comedie, Romantic

20:30/ PRO TV, Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003 (Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley) Aventuri, Comedie  [ 4 nominalizări Oscar + incă o nominalizare ]

22:00 PRO Cinema, The Thin Red Line 1998 (Ben Chaplin, Sean Penn): Dramă, Război [ 2 premii Berlin + alte 7 premii/nominalizări ]

22:30/Prima TV, Christmas in Love 2004 (Christian De Sica, Massimo Boldi): Comedie, Romantic [ o nominalizare Globul de Aur ]

22:45/ Antena 1, American Pie 5: The Naked Mile 2006 (John Patrick White) Comedie

23:00 TV1000, Levity 2003 (Billy Bob Thornton, Morgan Freeman, Holly Hunter): Crimă, Dramă

00:10/ TVR 1, Cover 2007 (Razaaq Adoti, John Patrick Barry): Dramă, Thriller

Duminică, 20 noiembrie

09:00 TV1000, Career Opportunities 1991 (Jennifer Connelly, Dermot Mulroney): Comedie, Romantic

11:00 PRO TV, Grumpier Old Men 1995 (Walter Matthau, Jack Lemmon): Comedie

15:00/ Romantica, The Incredible Mrs. Ritchie 2004 (Kevin Zegers, Justin Chatwin): Dramă

17:00/ PRO Cinema, My Stepmother Is an Alien 1988 (Dan Aykroyd, Kim Basinger): Comedie

17:00/ TV1000, The Borrowers 1997 (John Goodman): Comedie [ o nominalizare BAFTA ]

20:00/ PRO Cinema, Pacala se intoarce 2006 (Denis Ştefan, Anemona Niculescu, Sebastian Papaiani): Aventuri, Comedie

20:30/ PRO TV, Ghost Rider 2007 ( Nicolas Cage, Eva Mendes): Fantastic, Thriller

21:00/ TV1000, The French Lieutenant’s Woman 1981 (Meryl Streep, Jeremy Irons): Dramă, Romantic [ un premiu şi 2 nominalizări Globul de Aur + alte 16 premii/nominalizări ]

21:35/ TVR 1, Jindabyne 2006 (Laura Linney, Gabriel Byrne): Dramă, Thriller

22:00/ Kanal D, Black Hawk Down 2001 (Josh Hartnett): Dramă, Război [ 2 premii şi 2 nominalizări Oscar ]

22:45/ PRO TV, Analyze This 1999 (Robert De Niro, Billy Crystal): Comedie [ 2 nominalizări Globul de Aur ]

Luni, 21 noiembrie

22:00/ Pro Cinema, Body Snatchers 1993 (Terry Kinney, Meg Tilly): Thriller

23:35/ TVR 2, Dresden 2006 (Felicitas Woll, John Light): Thriller, Dramă, * prima parte

0:30/ Kanal D, Pterodactyl 2005 (Cameron Daddo, Amy Sloan): Horror

1:00/ Antena 1, Johnny English 2003 (Rowan Atkinson, John Malkovich, Natalie Imbruglia): Comedie

Marți, 22 noiembrie

14:00/ PRO TV, Unstable 2009 (Shiri Appleby, David Alpay, Charlotte Sullivan): Thriller

20:30/ Prima TV, 100 Million BC 2008 (Christopher Atkins, Greg Evigan): Acţiune

22:00/ Pro Cinema, Enemy Gold 1993 (Bruce Penhall, Mark Barriere): Acţiune

23:35/ TVR 2, Dresden 2006 (Felicitas Woll, John Light): Thriller, Drama * a II a parte

0:30/ Kanal D, Alone in the Dark II 2008 (Rachel Specter, Lance Henriksen): Thriller, SF

Miercuri, 23 noiembrie

14:00/ PRO TV, Arthur 1981 (Dudley Moore, Liza Minnelli): Comedie, Romantic

22:00/ Pro Cinema, The Boynton Beach Bereavement Club  2005 (Joseph Bologna, Dyan Cannon, Sally Kellerman): Comedie

23:30/ Naţional TV, No Deposit, No Return 2000 (Reiko Aylesworth, Alexander Barnett): Acţiune

23:35/ TVR 2, Blackjack 1998 (Dolph Lundgren, Phillip MacKenzie, Kate Vernon): Acţiune

Joi, 24 noiembrie

20:30/ PRO TV, Danny the Dog 2005 (Jet Li, Morgan Freeman, Bob Hoskins): Thriller

22:00/ Pro Cinema, My Fellow Americans 1996 Jack Lemmon (Russell P. Kramer, James Garner, Dan Aykroyd): Comedie

23:30/ Naţional TV, Welcome to Woop Woop 1997 (Johnathon Schaech, Rod Taylor, Susie Porter): Comedie

23:35/ TVR 2, La Traque 2008 (Franka Potente, Yvan Attal): Dramă

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.