7-13 oct RecomandariTV

0

O aglomerare de filme care-și fac loc timid în lista unui pasionat de filme, se înscrie fără voie, într-o lista nu tocmai laudabilă pentru vizionare. Cu greu poți alege să-ți petreci câteva ore în faţa micului ecran, când ți se servesc porții reduse de entertainment.  Seara de sâmbătă, este in mod cert cea care te-ar putea păcăli să nu iesi:”Transformers: Revenge of the Fallen”, „Twelve Monkeys”. Pentru restul zilelor… „Donnie Brasco”, nu are nevoie de niciun fel de prezentare. Cel mai bine vă las pe voi sa alegeți.

Vineri, 7 octombrie

09:00/ MGM, Of Mice and Men 1992 (John Malkovich, Gary Sinise): Dramă

11:00/ TV1000, The Pirates of Penzance 1983 (Kevin Kline, Angela Lansbury): Comedie, Muzical [ o nominalizare Globul de Aur]

11:05/ TVR Internațional, Iancu Jianu, haiducul 1981 (Adrian Pintea): Dramă, Istoric

13:10/ MGM, American Outlaws 2001 (Colin Farrell, Scott Caan): Acţiune,Western * redifuzare National TV 20:15

14:00/ PRO TV, Funky Monkey 2004 (Matthew Modine): Comedie, Familie

15:00/ TV1000, This Is My Life 1992 (Tim Blake Nelson, Dan Aykroyd): Dramă

16:00/ Prima TV, Jack and Jill vs. the World 2008 (Taryn Manning, Freddie Prinze Jr.): Dramă, Romantic

18:10/ TCM, La Mortadella 1972 (Sophia Loren, Danny DeVito, Susan Sarandon): Comedie

19:00/ TV1000, Auggie Rose 2000 (Anne Heche, Jeff Goldblum): Dramă

20:00/ PRO Cinema, Dolce far niente 1998 (François Cluzet): Comedie

20:00/ Euforia Lifestyle, The Lady and the Highwayman 1989 (Oliver Reed, Hugh Grant): Comedie

20:30/ PRO TV, Monster-in-Law 2005 (Jennifer Lopez, Jane Fonda): Comedie, Romantic

20:30/ Prima TV, Mission: Impossible 1996 (Tom Cruise): Acţiune, Thriller

22:00/ Romantica, Innocence 2000 (Charles ‘Bud’ Tingwell, Julia Blake): Dramă, Romantic

22:00/ Universal Channel, Liar, liar 1997 (Jim Carrey): Comedie, Fantastic [ o nominalizare Globul de Aur]

22:10/ TVR Cultural, How Green Was My Valley 1941 (Maureen O’Hara, Roddy McDowall): Dramă, Romantic [ 4 premii şi 5 nominalizări Oscar]

22:15/ PRO Cinema, Witness 1985 (Harrison Ford, Kelly McGillis): Dramă, Thriller [ 2 premii şi 6 nominalizări Oscar + alte 13 premii/nominalizări]

22:45/ PRO TV, Defiance 2009 (Daniel Craig): Dramă, Război [ o nominalizare Oscar + incă o nominalizare]

23:00/ Prima TV, Waking Up in Reno 2002 (Natasha Richardson, Patrick Swayze, Charlize Theron, Billy Bob Thornton): Comedie

23:00/ Diva Universal, Live Once, Die Twice 2006 (Bruce Gray, Kellie Martin): Dramă

00:20/ TVR 1, Dead Man Walking 1995 (Susan Sarandon, Sean Penn): Dramă [ un premiu şi 3 nominalizări Oscar + alte 7 premii/nominalizări]

00:30/ Kanal D, Taboo 2002 (Nick Stahl, Eddie Kaye Thomas): Horror,Thriller

01:00/ Antena 1, The Stranger Beside Me 2003 (Billy Campbell, Barbara Hershey): Crimă, Dramă

01:00/ Diva Universal, Reality Bites 1994 (Winona Ryder, Ethan Hawke): Comedie

Sambata, 8 octombrie

09:00/ TV1000, Safe Men 1998 (Sam Rockwell): Comedie

10:00/ Kanal D, E.T. The Extra-Terrestrial 1982 (Dee Wallace, Drew Barrymore): Aventuri, SF [ 4 premii şi 5 nominalizări Oscar + alte 14 premii/nominalizări]

11:00/ TV1000, This Is My Life 1992 (Tim Blake Nelson, Dan Aykroyd): Dramă

12:30/ TCM, On the Town 1949 (Gene Kelly, Frank Sinatra): Aventuri, Muzical [ un premiu Oscar + alte 2 premii/nominalizări]

14:00/ Antena 1, Bowfinger 1999 (Eddie Murphy, Steve Martin): Comedie

15:00/ Romantica 15:00, Fatima 1997 (Joaquim de Almeida, Omero Antonutti): Dramă

17:00/ PRO Cinema, Dragoste la zero grade 1964 (Iurie Darie, Sebastian Papaiani): Comedie

17:00/ Antena 1, The Flyboys 2008 (Jesse James, Stephen Baldwin): Aventuri

17:00/ PRO TV, Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003 (Eric Christian Olsen, Derek Richardson): Comedie

19:10/ MGM, The Legend of Johnny Lingo 2003 (George Henare, Rawiri Paratene): Aventuri

19:45/ TCM, You’ve Got Mail 1998 (Tom Hanks, Meg Ryan): Comedie [ o nominalizare Globul de Aur ]

20:30/ Prima TV, The Italian Job 1969 (Michael Caine, Noel Coward): Acţiune, Comedie [ o nominalizare Globul de Aur]

20:30/ PRO TV, Transformers: Revenge of the Fallen 2009 (Megan Fox, Shia LaBeouf): Acţiune, SF [ o nominalizare Oscar]

22:10/ TVR Cultural, Don’t Come Knocking 2005 (Sam Shepard, Jessica Lange): Dramă [ un premiu Festivalul Filmului European + alte 4 premii/nominalizări ]

22:30/ PRO Cinema, A Scanner Darkly 2006 (Keanu Reeves, Robert Downey Jr): Acţiune, Animaţie

22:45/ Antena 1, Twelve Monkeys 1995 (Bruce Willis, Madeleine Stowe): SF, Thriller [ un premiu Globul de Aur + alte 3 premii/nominalizări ]

23:00/ Prima TV, Streets of Blood 2009 (Val Kilmer, Sharon Stone, Katie Chonacas): Acţiune, Dramă

23:45/ PRO TV, Into the Wild 2007 (Emile Hirsch, Vince Vaughn, Kristen Stewart): Aventuri, Dramă [ un premiu şi o nominalizare Globul de Aur + alte 2 premii/nominalizări]

00:00/ Kanal D, Unspeakable 2002 (Dennis Hopper, Lance Henriksen): Thriller

00:10/ TVR 1, Crime Spree 2003 (Gérard Depardieu, Harvey Keitel): Comedie, Crimă

Duminica, 9 octombrie

12:00/ Diva Universal, The Kiss 2003 (Terence Stamp, Eliza Dushku): Comedie, Dramă

14:00/ PRO TV, The Love Guru 2008 (Jessica Alba, Mike Myers): Comedie

18:00/ Romantica, Miss America: Behind the Crown 1992 (Aki Aleong, Andy Bumatai): Dramă

19:50/ TCM, After Hours 1985 (Griffin Dunne, Rosanna Arquette): Comedie, Thriller [ un premiu şi o nominalizare Cannes + incă 1 premiu/nominalizare]

20:00/ Romantica, Coney Island Baby 2003 (Laura Fraser, Andy Nyman): Comedie, Dramă

20:00/ PRO Cinema, Păcală 1974 (Mariella Petrescu, Sebastian Papaiani): Comedie

20:20/ Antena 1, The Punisher 2004 (Thomas Jane, John Travolta): Dramă, Thriller

21:00/ TV1000, Desperately Seeking Susan 1985 (Madonna, John Turturro): Comedie, Dramă [ un premiu BAFTA + incă 1 premiu/nominalizare]

21:15/ PRO TV, Shoot’em Up (Clive Owen, Monica Bellucci): Crimă, Dramă

21:35/ TVR 1, Bollywood Queen 2002 (Preeya Kalidas, James McAvoy): Romantic

22:00/ Kanal D, Donnie Brasco 1997 (Al Pacino, Johnny Depp, Michael Madsen): Dramă [ o nominalizare Oscar + incă o nominalizare ]

22:10/ TVR Cultural,  Storia di una capinera 1993 (Johnathon Schaech, Vanessa Redgrave): Dramă

22:45/ PRO Cinema, Risky Business 1983 (Tom Cruise, Rebecca De Mornay): Acţiune, Comedie [ o nominalizare Globul de Aur]

23:00/ Antena 1, Mindhunters 2004 (Val Kilmer, LL Cool J): Thriller

23:00/ TV1000, Silent Fall 1994 (Richard Dreyfuss, Linda Hamilton, Liv Tyler): Dramă, Thriller [ o nominalizare Berlin]

00:30/ Kanal D, Diary of the Dead 2007 (Wes Craven): Horror, Thriller

Luni, 10 octombrie

20:20/ Antena 1, Logan’s War: Bound by Honor 1998 (Chuck Norris, Eddie Cibrian): Acțiune, Dramă

Marti, 11 octombrie

14:00/ Pro TV, Away from Her 2006 (Julie Christie, Gordon Pinsent): Dramă, Romantic

20:20/ Prima TV, Do Not Disturb 1998 (William Hurt, Jennifer Tilly): Acțiune

22:00/ Pro Cinema, Raw Feed: Rest Stop 2006 (Deanna Russo, Joey Mendicino): Horror

23:10/ Tvr 1, Good Night, and Good Luck 2005 (George Clooney, Jeff Daniels, Robert Downey Jr., Patricia Clarkson): Dramă

Miercuri, 12 octombrie

14:00/ Pro TV, Only You 1994 (Robert Downey Jr., Marisa Tomei): Comedie, Romantic

20:30/ Pro TV, Bangkok Dangerous 2008 (Shahkrit Yamnarm, Nicolas Cage): Acțiune, Thriller

23:10/ Tvr 1, Leningrad 2009 (Mira Sorvino, Gabriel Byrne): Dramă, Război

Joi, 13 octombrie

20:20/ Prima TV, 2008 The Summit (Bruce Greenwood, James Purefoy): Actiune, Drama * partea a II a

20:30/ Pro TV, Deuce Bigalow: European (Rob Schneider, Eddie Griffin): Comede

22:00/ Pro Cinema, Leters from Iwo Jima 2006 (Ken Watanabe, Tsuyoshi Ihara): Drama, Razboi [un premiu și 3 nominalizări Oscar +alte 2 premii/ nominalizari ]

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.